Erdoğan'dan Akdeniz'deki Çipras - İsrail Ortaklığına Açık Göz Dağı..

FATİH SONDAJ GEMİSİNİN ÖZELLİKLERİ
Türkiye'nin doğalgaz ve petrol arama gemisi 'Fatih' Akdeniz’de

Türkiye'nin derin sularda petrol ve doğalgaz arayacak ilk sondaj gemisi 'Fatih', Alanya 1 kuyusunda arama çalışmalarına başlıyor. 229 metre boyundaki gemide 210 personel çalışıyor.

 

2011 Güney Kore yapımı Fatih, 6’ncı nesil olarak adlandırılıyor ve en ileri teknolojik özelliklere sahip. Fatih Sondaj Gemisi’nde, yerli-yabancı uzmanlar görev alacak. 229 metre boyunda olan Fatih, 12 bin 200 metre derinlikte çok yüksek basınç altında deniz sondajı yapabilme becerisine sahip ve aktif konumlanma teknolojisiyle donatıldı. 6’ncı jenerasyon sondaj gemisi Fatih’te iki kulede de sondaj yapabilecek ekipmanlar yer alıyor.

210 PERSONEL ÇALIŞIYOR

Fatih Sondaj Gemisi, çift kuleli tasarımı sayesinde eş zamanlı 2 sondaj operasyonunu daha hızlı ve ekonomik sürdürebilmekte, deniz tabanını gözetleyebilen ve gerektiğinde hidrotermik operasyonlar yapabilen uzaktan kumanda edilebilir iki su altı robotik denizaltı aracı bünyesinde bulunduruyor. 4 lojistik vinç ve 6 operasyon vinciyle daha hızlı sondaj operasyonu yürütebiliyor. Gemide 2 helikopter ve 3 destek gemisi ile toplamda 210 personelin en hızlı şekilde transferinin gerçekleştirilebilmesine olanak sağlanıyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum