Kübra ÜLKÜ

Kübra ÜLKÜ

İSLAMİ

GÜNEŞ-AY TUTULMASI BUGECE RABBİMİZ YİNE GÜNEŞİ GÖTÜRECEK AYI GETİRECEK AMA  BİR FARKLA, AYIMIZ TUTULACAK 

27 Temmuz 2018 - 13:53 - Güncelleme: 28 Temmuz 2018 - 10:54


Bu yüzyılın en uzun süreli Ay tutulması 1 saat 43 dakika devam edecek. Antarktika, Avustralya, Asya, Rusya, Afrika, Avrupa ve Güney Amerika'nın doğusundan gözlenebilecek bu tutulma saat 20.13'de başlayıp ertesi gün sabaha karşı 02.30'da sona erecek.
Bizim ülkemize göre 22.30 başlayacak iki saat sürecek Dünyanın atmosferi Güneş’in mavi Işık’larını saptırarak aydan uzaklaştırdığı için tutulma sırasında ay kızıl  renkte görülecek.

Pekiyi bu hususta ne yapmalıyız? 
فَاِذَا بَرِقَ الْبَصَرُ () وَخَسَفَ الْقَمَرُ () وَجُمِعَ الشَّمْسُ وَالْقَمَرُ () يَقُولُ الْاِنْسَانُ يَوْمَئِذٍ أَيْنَ الْمَفَرُّ () كَلَّا لَا وَزَرَ
“Gözler kamaştığı, ay karanlığa gömüldüğü, güneş ve ay (batıdan doğma noktasında) bir araya getirildiği zaman, o gün insan "kaçış nereye?" diyecektir.” (Kamer/7-11)
Bugün küçük bir misali yaşadığımız bu olayda af taleblerimizin, tevbelerimizin bir anlamı var, inşallah faidesini bulacağız, fakat o günkü pişmanlığın hiçbir faidesi olmayacak. Kendimize gelelim,
“Ölenin kıyameti kopmuştur” buyurur. Rasulullah Sallallahü Aleyhi ve Sellem işte bu ve benzeri afatları bir uyarı olarak kabul edelim ölmeden yani kıyametimiz kopmadan hatalarımzdan tevbe edelim, son pişmanlık faide vermez.
Bu babta aşağıda paylaştığım üzere ilmihal kitaplarımızda tavsiye edilen Ay tutulması namazını kılıp istigfara devam edelim inşaallah.

YORUMLAR

  • 0 Yorum