Kübra ÜLKÜ

Kübra ÜLKÜ

İSLAMİ

LOZAN

24 Temmuz 2018 - 15:38 - Güncelleme: 24 Temmuz 2018 - 21:19


Tarihte bugün  (24Temmuz 1923) İsviçre'nin Lozan şehrinde, TBMM temsilcileriyle Birleşik Krallık, Fransa, İtalya, Japonya, Yunanistan, Romanya, Bulgaristan, Portekiz, Belçika ve Yugoslavya temsilcileri tarafından Lozan Antlaşması imzalandı.

"Lozan'a gittiğimizde Curzon, 'Siz kapitülasyonları kabul edeceksiniz, çünkü hukukunuz dine dayalıdır. İnsanın akıl ve vicdanına hitap eden bir hukuk sistemine tabîsiniz.' dedi.'  İnönü, bunu Atatürk'e söyledi ve Modern Avrupa Hukuku'nu tatbik etmek için hukuk mektebini kurdu."(Tarihe düşülen Notlar)
İşte mesela Alev Alatlı’nın dediği gibi:
“Aslolan nafaka kanunen haktır helalmidir? Bence değil.” Aslında onca değil (boşanmış kadına eski kocasının nafaka ödemesi) dinende helal değildir. 

“Lozan , 1000 yıldır dünyada süper güç olmuş bu milletin şanlı tarihinden ve dolayısıyla bütün iddialarından vazgeçdiğini emperyalistlere taahhüt ettiği yüzkarası bir antlaşmadır. Yurtta sulh cihanda sulh yok artık. Biz de varız dünyaya karşı. Sünepe bir Türkiye'ye HAYIR!” (Kadir Çandarlıoğlu)
Kimi tarihçiler Lozan’ı böyle değerlendirirken  kimide şöyle  değerlendiriyor:

“24Temmuz 1923 | Türk İstiklâl Harbi'nin sahada elde ettiği kazanımın tescili ve faziletli Cumhuriyetimizin kuruluş senedi olan Lozan Antlaşması imzalandı.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum