Okan AŞCI

Okan AŞCI

GÜNDEM|SİYASET

SOSYAL MEDYA ŞAKLABANLARI

25 Kasım 2017 - 20:08 - Güncelleme: 25 Kasım 2017 - 23:52

SOSYAL MEDYA ŞAKLABANLARI

SELAMÜNALEYKÜM

"ESİRGEYEN VE BAĞIŞLAYAN ALLAH'IN C.C. ADIYLA"

      Son yıllarda "Sosyal Medya" hayatımıza çok hızlı bir giriş yaptı. Aynı elimizden düşmeyen akıllı cep telefonları gibi. Güne Facebook'a girmeden başlayamayan, bir selfie çekip instagrama atmadan duramayan, Twitter'a girip gündem hakkında (bilgi sahibi olsun/olmasın) birşeyler yazmadan uyuyamayan tiplerle doldu etrafımız. Elinden akıllı telefonunu alsan, dayak yemekten beter bir hale gelmiş insanlarımız. Hatta gençlerimiz için durum daha kritik vaziyette. 

Lafı daha fazla uzatmadan asıl konuya gelelim.

KİMDİR BU SOSYAL MEDYA ŞAKLABANLARI 

      Öncelikle en sinir bozucu olan konulardan biri şudur. Kendine ait olmayan yazı, fotoğraf, videoları alıp, internetten bir kaç program indirip, kendi ismini veya takma ismini resmin, videonun vs. üzerine yazan bir şaklaban gurubuyla karşı karşıyayız. Amaç daha fazla takipçi kazanıp kahvehanelerdeki okullardaki arkadaşlarının yanında "bak bak benim bin bilmem kaç takipçim var" demek. Burda asıl sinir bozucu olan ise başkasının emeğinin, çabasının üstüne  yattığın yetmemiş gibi, bir de ben yaptım moduna geçiyorlar.

İnternet Fenomeni denen şey, Tembelliğin ve Tembel insanın Sosyal Medyada zuhur etmiş halidir.

      Araştırın bu adamları başka herhangi bir beceriye sahip olmadıklarını görürsünüz. Ama en çok takipçi bunlarda vardır. En âlâsının ağzı iki kelime konuşmaktan acizdir. Karşına alıp 2 hadis söyle desen, eline telefon alıp google girmeden bilemezler.

Kendileri bir halta yaramadıkları gibi takipçilerini de bir halta yaramaktan alıkoyuyorlar.

Sosyal medyayı sadece eğlence maksatlı kullanmak boş vakit geçirmekten başka birşey değildir. Her zaman söylüyoruz devir uyuma değil uyanma devridir. 

SİYASİ AYAK

Bir de işin bu boyutu var.

Ülkemizde bilen bilmeyen herkesin bu konuda fikir sahibi olduğu  aşikar. Hepimiz çok iyi siyasetçiyiz ve her platformda konuşmaktan asla çekinmeyiz. Eyvallah tabiki de konuşacağız. Ancak bilen birini gördüğümüz zaman susmasını bileceğiz. 

Çakma analistlere ne demeli. Bu konuda  profesyonel olmuş kişiler mevcut. 

1 paragraf ordan devşir, 2 paragraf burdan, birazcıkta bu paragraflara pararel iki cümle atayım, ne demişti prof.dr. bilmem kim, al onunda  güzel bir sözünü, at  altına imzanı hoppaa oldun analist. Birşeylerden haberi olmayan zavallı kullanıcı 2 gaza getirici cümleyi okudumu kabaran milliyetçi damarıyla takip edelim bu çocuk güzel yazıyor, oldu sana ÇAKMA ANALİST...

Sürekli sayfam şikayet altında beğeni ve yorum lazım diyenler en çokta sizden nefret ediyorum.

Günümüzde hakk söz konuşup, sosyal medyayı doğru amaç için kullanan ve kendine bu ağı hizmetkâr etmiş öyle kıymetli akademisyenlerimiz, analistlerimiz, zanaatkarlarımız, sanatçılarımız vs. mevcutki.. 

Zaten Hakka hizmet eden adamın benim şu kadar takipçim olsun, bu kadar beğenim olsun diye bir kaygısı olmaz

Bize düşen ise bu kimseleri her platformda desteklemek. Eğer ki bir sözünü paylaşıyorsak altına o kişinin imzasını atacak kadar da MERT olmalıyız..

NOT: Benim kanaatime göre; paylaşılan resim, video, yazı gibi paylaşımlarda eğer ki altına sahibinin imzasını atmıyorsan ve birde kendi imzanı atıp üstüne yatıyorsan, bunun en hafif tabiri "EMEK HIRSIZLIĞI"dır. Kendine bu tabiri yakıştırıyorsan devam et.. 

Selam ve Dua İle 

Okan AŞCI / bihavadis.com

Facebook : www.facebook.com/Okan.asci

Twitter :     www.twitter.com/OknAsc

instagram : www.instagram.com/kanbey1453

YORUMLAR

  • 0 Yorum