Okan AŞCI

Okan AŞCI

GÜNDEM|SİYASET

İDLİP SAVAŞI

10 Ekim 2017 - 23:42

İDLİP SAVAŞI
 

SELAMÜNALEYKÜM
 

"ESİRGEYEN VE BAĞIŞLAYAN ALLAH'IN ADIYLA"
 

Neden adı İDLİP Savaşı

Fırat Kalkanı harekatı ile benzerlik göstersede çok büyük farklılıkları var. Fırat Kalkanı başta Cerablus olmak üzere kasaba ve daha çok köy tipi yerlere, düz arazi üzerinden yapılmış bir HAREKAT'tır. Takdir edersiniz ki köy/kasaba tipi yerleri ele geçirmek/kontrol etmek daha kolaydır. Bizim gibi kara operasyonlarında uzman ve  becerikli ordular (aslında bir benzeri yoktur) için daha da kolay olur. 

İDLİP ise herşeyiyle bir ŞEHİR'dir. Suriye'nin Akdeniz'e açılan kapısı konumundaki İDLİP, HATAY ile sınır komşumuz olma özelliğini barındırıyor. Ayrıca bu konum İDLİP'e, Suriye'nin şu an içinde bulunduğu durumu düşünürek bizim için stratejik önem arz ediyor. Şehir birçok örgüte ev sahipliği yapmakla birlikte, Suriye iç savaşının kilit noktası pozisyonundadır. Bu örgütlerden en çok bilineni Hayat Tahrir-i El Şam.         20 000 kişi civarı militanı olduğu söylenmektedir.Hatay sınırındaki PKK'nın uzantısı PYD/YPG'nin tam kontrolünde olan Halep ile Afrin'den göç edenlerin de bulunduğu İdlib'te yaklaşık 2 milyon kişi yaşıyor. 
 

Hatta bazı analistlere göre Suriye'nin geleceği, İDLİP'teki düzene bağlanmaktadır. 

Ben buna operasyon değil SAVAŞ adını vermeyi doğru buluyorum. Nasıl ki İSTANBUL'un fethi bir savaş ise, İDLİP'in bir nevi fethide bir savaş niteliği taşımaktadır. Tabiki İstanbul'un fethiyle asla ve asla kıyaslanamaz yanlış anlaşılmasın. ŞEHİR niteliği taşıdığı için bu örneği verdim.

Ülkemizde "hendek savaşları" dönemini hatırlarsınız. Bakın nitelerken bile "savaşları" tabiri kullanılır. Çünkü şehirde gerçekleşmiştir.
Şehir savaşları her zaman zaiyatın en çok olduğu ve en tehlikeli "gerilla" savaşlarının yapıldığı savaşlardır. Bombalı saldırılar, binalara kurulabilecek tuzaklamalar, saldırı/savunma mevzilerinin fazlalığı vb unsurlar şehir şavaşlarının en zorlu handikaplarıdır. 
Fırat kalkanı harekatında belli bir noktaya kadar düz arazi üzerinde gelinebilmiştir. Ancak İDLİP'te şehir yapıları büyük tehlike arz etmektedir.

EKONOMİK BOYUT

Bir ülkeyi ekonomik krize sokmak istiyorsanız bunu en iyi SAVAŞ üzerinden yapabilirsiniz. Ülkeleri işgal usulü savaşlar değil, ekonomik boyutlu savaşlar mahf eder. Savaş ekonomisini kaldırmak her ülke için zordur. Buna ABD'de dahil. 

Ülkemizi ekonomik anlamda zor günler bekliyor. Önümüzdeki İDLİP SAVAŞI sonrası mali tablolar bir süre alarm durumunda olacaktır. Analistlerin tavsiyesi uzun vadeli borçlara girmeyin ve nakit paranızı elinizde tutun. Bu dönemde en akıllı yatırım ALTIN'a olur..

Rabbim Devletimize Güç Kuvvet versin ve Zafer nasib eylesin!...

Selam ve Dua İle 

Okan AŞCI / bihavadis.com
Facebook : www.facebook.com/okan.asci
Twitter      : www.twitter.com/OknAsc
İnstagram : www.instagram.com/KanBey1453

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum