Kadir KARAKUŞ

Kadir KARAKUŞ

SİYASET-GÜNDEM-ANALİZ

Barnabas İncil'i/ Vatikan'ın Yasaklı Kitabı

16 Ocak 2018 - 22:31 - Güncelleme: 17 Ocak 2018 - 08:32

Selâmünaleyküm..

Barnabas İncil'i..

Aziz Barnabas, Hz Isa'nın öğrencilerinden biridir. Havariler zamanında Pavlos ile tes düştüğünden dolayı öğretileri Hıristiyanlık'tan uzaklaştırılmaya çalışılmıştır. Aslen Kıbrıs'lı olan Barnabas yinede Hıristiyanlar arasında saygıdır ve her yıl 11 Haziran Aziz Barnabas günü olarak kutlanır. 325 yılında yapılan İznik Konsili'nde yasaklanan  İncillerden birisidir.  Yapılan konsilde 300 civarı İncil arasında sadece Baba-oğul-kutsal ruh olarak bilinen teslis inancına uygun olan 4 İncil seçilmiş ve diğerleri yasaklanmıştır..                              

Hz İsa'nın ana dili olan Aramice kullanılarak yazılmıştır.. Günümüze ulaşan Barnabas İncil'i ise 1709 yılından kalma Italyanca'dan çevrilmiştir.          

Hz Muhammed'in (s.a.v) doğumundan 75 yıl önce bu İncil ve bazı diğer kitapları taşıyanların afaroz edileceğini bildiren belgedir.  Ms 496 yılında yayınlanan bu belge Roma Katolik Kilise'si tarafından belirlenen ve lanetlenen kitapları listeliyor.  Peki ne yazıyor bu İncil'de: Barnabas İncil"nde Hz İsa Allah'ın oğlu değil Peygamber'dir.                                              

Matta, Markos,Luka ve Yuhanna'nın aksine Hz İsa İncil'de örnek ve önder bir insan olarak tanıtılmıştır... Barnabas Incili'ne göre çarmıha gerilen Hz İsa değil ona ihanet eden Yahuda'dır. Günümüz Hıristiyan inanışında yer alan ve bir Pavlos öğretici olan Hz Isa'nın kefaret olarak insanlığı kurtarmak için çarmıha gerilme olayını reddeder..              

Hz İsa Barnabas 42. bölümünde ben değilim diyor. Çünkü ben sizin Mesih dediğiniz benden önce yaratılmış ve benden sonra gelecek ve inancı  (dini) son bulmasın diye gerçeğin sözlerini getirecek olan Allah'ın elçisinin ayakkabılarının iplerini veya çoraplarının bağlarını çözecek değerde değilim.. Hz İsa'nın doğumu ise benzer nitelikte. Hz Meryem'e Cerail'in müjdelediği çocuğun bir peygamber olacağı söyleniyor.                                                        

Kitapta birçok yerde Hz Muhammed’in (s.a.v) adı geçmektedir. Hz İsa Tevrat'ı doğrulayacı Ahmed olarak Hz Muhammed’i (s.a.v) müjdeleyici olarak geldiğini anlatıyor..                            

Vatikan Barnabas Incili'nin varlığını kabul ediyor ama içeriğini reddedilir.. 

Türkiye'de bulunan Barnabas İncil'i ve diğer rivayetler:                                                

İddiaya göre Barnabas İncil'i olduğu düşünülen bir kıtap 1981'de Uludere'de bir mağarada bulundu... Hz Muhammed'in (s.a.v) doğumundan müjdelediği bu Incil için Genelkurmay Başknlığı'ndan Vatikan'a uzanan birçok kişinin dahil olduğu senaryolar var. Hatta suikaste kurban giden Şehit Muhsin Yazıcıoğlu'nun da bu kitabı görenlerden biri olduğunu söyleniliyor.. Abdullah Çatlı ve Prof.Dr. Mahmut Esad Coşan'da bu kitap yüzünden öldürüldüğü iddialar arasında yer alıyor..                                    

Özellikle İran medyası 1500 yıllık sır dediği Barnabas İncil'i günümüz Hristiyan inancını yok edeceğini düşünmektedir. Rivayetlere göre bu İncil Genelkurmay tarafından korunmakta ve Vatikan ve birçok dini kurum tarafından istenmektedir..

YORUMLAR

  • 0 Yorum